niedziela, 12 kwietnia 2015

Browar Przystanek Tleń

         Na początku roku na jednym ze szkoleń poznałem dwóch piwowarów, którzy przygotowywali się do otwarcia browaru. Wtedy padła propozycja uwarzenia wspólnie piwa wg mojej receptury.
        Michał i Roman mieli przygotowane trzy przepisy: Pils, Pszeniczne i Ciemne na Miodzie Gryczanym. Brakowało jeszcze jednego - piwa specjalnego - wybraliśmy Marcowe. Piwa specjalne
to piwa sezonowe, ich rodzaje będą się zmieniać.

         Cały sprzęt został zamówiony dużo wcześniej i  przyjechał w połowie lutego do miejscowości leżącej w środku Borów Tucholskich, gdzie mieści się pensjonat Przystanek Tleń.

 

 


        Kotły prężyły muskuły przed zacieraniem. Jako pierwsze piwowarzy pod "czujnym nosem" Mirka z browaru Staromiejskiego uwarzyli 1000 litrowego Pils-a. Kolejnym piwem, jak przystało na rozpoczynający się miesiąc, było piwo Marcowe.


 ... jest różnica w tworzeniu  piwa pomiędzy domowym browarem a profesjonalnym, przejście z 25 litrów na 1000 robi wrażenie :)


            ... po dwóch tygodniach czas pobrać próbki młodego piwa do pierwszej degustacji :)

         Jest smacznie, piwo Pszeniczne i Miodowe nabierają właściwego charakteru, Pils i Marcowe jeszcze potrzebują czasu na "ułożenie się", ale na uroczyste otwarcie i pierwszy rozlew 10.04.2015 będą gotowe!      ... długo oczekiwane otwarcie Browaru Przystanek Tleń!
      

 Pils, Pszeniczne, Ciemne na miodzie gryczanym, Marcowe - klasyczne piwa uwarzone z pasją.
           Piwo Marcowe nazywane również Oktoberfestbier było warzone na zakończenie sezonu piwowarskiego, który trwał od października do marca. Następnie leżakowało w drewnianych beczkach składowane w grotach wykutych w skałach zasypanych lodem. Nietypowa jak dla lagerów receptura i długie leżakowanie podkreślają złożoną słodowość piwa, a całości dopełniają szlachetne odmiany chmielu.